November 30, 2022

LAJME

Udhëheqja e Serbisë nën kontrollin e Moskës

Serbia po rrezikon shumë dhe është e pamohueshme që po i jep vetes pikë negative. Cila mund të jetë arsyeja…

Read More..

“Ai ishte arkitekti i gjenocidit në Ballkan”: Shefja e diplomacisë së Kosovës kritikoi pjesëmarrjen e Daçiqit në konferencën për dhunën seksuale

Donika Gërvala, Ministre e Punëve të Jashtme, kritikoi pjesëmarrjen e Ministrit të jashtëm serb Ivica Daçiq në konferencën për Parandalimin…

Read More..

Ndërron jetë papritmas ministri i jashtëm i Bjellorusisë, Vladimir Makei

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë, i cili hodhi poshtë shqetësimet ndërkombëtare për një pushtim të mundshëm rus të Ukrainës nga…

Read More..

Jeremiq: Rezoluta për sanksionet kundër Rusisë është veza e qyqes së Vuçiçit për opozitën

Kryetari i partisë popullore, Vuk Jeremiq, tha se projekt-rezoluta për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë në Asamblenë përfaqëson “Vezën e…

Read More..

Ekspertët hetojnë rrjedhjen e të dhënave të WhatsApp: 500 milionë të dhëna përdoruesish në shitje

Cybernews ekzaminoi një mostër të dhënash për shitje që përmban numrat aktualë celularë të pothuajse 500 milionë përdoruesve të WhatsApp.…

Read More..

Rusia nuk është pjesë e Kampionatit Botëror, serbët provokojnë me flamurin e “vëllazërisë së përbashkët fetare”

Edhe pse Rusia nuk është pjesë e Kampionatit Botëror të Futbollit që po mbahet në Katar, serbët e kanë gjetur…

Read More..

Rusia si “prishëse” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Zyrtarët rusë fajësuan edhe një herë Perëndimin për tensionet mes Serbisë dhe Kosovës. Moska, në disa raste deri më tani,…

Read More..

Parlamenti Evropian miraton rezolutën: Donacione dhe para për Serbinë vetëm nëse vendos sanksione ndaj Rusisë

Parlamenti Evropian në Strasburg miratoi një rezolutë që negociatat e pranimit me Serbinë duhet të përparojnë vetëm nëse Beogradi mbështet…

Read More..

Elek: Në krye të BIA dhe policisë do të vijnë mbështetësit e partisë

Studiuesi i Qendrës së Beogradit për Politika të Sigurisë, Bojan Elek, ka thënë sot se është e pasigurt se kur…

Read More..

Vuçiq e fton Listën Serbe në Beograd, qytetarët e “gozhdojnë” me komente negative pas dështimit të marrëveshjes për targat ilegale

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka ftuar Listën Serbe që të vjen në Beograd, pas dështimit të marrëveshjes për targat…

Read More..

“Grobari” sërish të bashkuar për të fyer Vuçiqin: A është “Billy Python” një mesazh për regjimin e SNS-së

Basketbollistet e Partizanit mposhtën Maccabin në një atmosferë të paharrueshme me rezultatin 96:88, por përveç lojës së shkëlqyer, vëmendjen tërhoqi…

Read More..

Gjykata holandeze lë fajtor tre rusët për rrëzimin e aeroplanit të Malasyia Airlines ku humbën jetën 298 pasagjerë

Një gjykatë holandeze shpalli të enjten vendimin e saj në gjyqin e katër burrave në rrëzimin e fluturimit MH17 të…

Read More..

Mali i Zi kërkon të mbahet përgjegjës televizioni serb, nxit diskriminim e urrejtje

Këshilli i Agjencisë për Median Elektronike (SAEM) në Malin e Zi kërkoi nga Organi Rregullator për Median Elektronike në Serbi…

Read More..

Zyrtarët rusë proxy largohen nga Nova Kakhovka në rajonin Kherson

Zyrtarët rusë proxy në qytetin e Nova Kakhovka në rajonin jugor Kherson të Ukrainës thanë të martën se ata po…

Read More..

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki : Polonia rriti gatishmërinë e disa njësive ushtarake

Raketat që vranë dy persona në Poloni, mund të mos jenë hedhur nga Rusia, tha të mërkurën presidenti i Shteteve…

Read More..

Edhe një medium pro-Kremlinit i shtohet tregut të medieve në Serbi – Russia Today (RT) fillon punën në gjuhën serbe

Kanali shtetëror që financohet nga Kremlini, Russia Today (RT) ka njoftuar se ka filluar transmetimin online në gjuhën serbe. Lajmi…

Read More..

Biserko: Serbët do të kthehen në institucionet e Kosovës, presidenti Vuçiq vazhdimisht propagandon dhe manipulon

Duke u larguar nga institucionet e Kosovës, presidenti serb Aleksandar Vuçiq po e teston bashkësinë ndërkombëtare aq sa është e…

Read More..

Që nga shkurti, rusët kanë krijuar rreth 800 kompani dhe 2,100 aktivitete sipërmarrëse në Serbi

Deri më 24 shkurt, qytetarët rusë kanë krijuar 789 kompani dhe 2134 aktivitete sipërmarrëse në Serbi, tha drejtori i Agjencisë…

Read More..

Veriu i Mitrovicës mbushet me grafite të reja, bëhet thirrje për rezistencë që nga 21 nëntori

Veriu i Mitrovicës sot është zgjuar me disa mesazhe ku bëhet thirrje për rezistencë pas 21 nëntorit, kur edhe nis…

Read More..

Kuzhinieri i Putinit bëhet mjeshtër

Hapja e qendrës së kompanisë ushtarake private Wagner në Shën Petersburg nga Evgeny Prigozhin, një udhëheqës mercenar dhe i dënuar…

Read More..

Hovenier: Urgjentisht të nisin bisedimet për themelim të Asociacionit në përputhje me Kushtetutën, jo ‘Republika Srpska’

Bisedimet për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, sipas ambasadorit amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, duhet të fillojnë…

Read More..

Gjukiq: Serbia është peng i politikës ruse

Sot, Serbia është më e varur nga Moska sesa Jugosllavia nga Bashkimi Sovjetik deri në vitin 1948, tha për Demostat…

Read More..

Në vitin 2008, Serbia u kërkoi serbëve në Kosovë të largoheshin nga puna, pastaj i harroi të gjithë

Serbët nga Kosova, nga të cilët, pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, qeveria e atëhershme serbe nën…

Read More..

Gjyqtarët dhe prokurorët serbë zyrtarisht japin dorëheqjen, kolegët e tyre shqiptarë marrin përsipër rastet urgjente

Vazhdon vala i dorëheqjeve të Serbëve në institucionet e Kosovës në veri. Gjyqtarët, prokurorët dhe personeli tjetër gjyqësor kanë paraqitur…

Read More..

KFOR: Jemi duke monitoruar situatën dhe jemi të gatshëm të ndërhyjmë nëse ka ndonjë kërcënim për sigurinë

“Ne jemi duke e monitoruar situatën dhe po punojmë ngushtë me liderët në Beograd dhe Prishtinë, si dhe me partnerët…

Read More..

Protesta në veri – bëhet thirrje për formimin e Asociacionit, zyrtarët serbë nuk harrojnë të thurin lavde për Milan Radoiçiqin

E plotësuar: Në veri të Mitrovicës është mbajtur protesta e serbëve kundër vendimit të Qeverisë për targat. Të pranishmëve në këtë…

Read More..

Serbët në veri të Kosovës me plan për sulm ndaj KFOR-it dhe EULEX-it

Serbia përmes strukturave të saj ka planifikuar eskalimin e situatës së sigurisë në veri të vendit tonë. Në kuadër të…

Read More..

Kthimi i vizave është “arma më vdekjeprurëse” e BE-së për presion ndaj Serbisë

Kohët e fundit shpesh janë dëgjuar akuza se Serbia “po përpiqet të destabilizojë BE-në me urdhër të Rusisë”, shkruan Frankfurter…

Read More..

Gjermania paralajmëron Serbinë: Zgjidhni mes BE-së dhe Rusisë

Gjermania e ka paralajmëruar Serbinë kundër kultivimit të lidhjeve më të thella me Rusinë, duke paralajmëruar se ajo mund të…

Read More..

Trajkoviq iu drejtua urgjent publikut: Po kërcënohem, po kaloj në Golgotë për të dëshmuar për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Ky shtet nuk duhet t’i lejojë vetes të bëjë gabime pas Oliver Ivanoviqit dhe pas kërcënimeve të Rada Trajkoviqit, tha…

Read More..

“Ende jeni kali i Trojës i Putinit, kasapët çetnik të njollosur me gjak”: Raporte të reja për bomba në aeroportin Nikola Tesla, spitalin Zemun, qendra tregtare, bastore…

Në adresën e e-mail të gazetës Danas, pak pas orës 11:00 është marrë një raport për bomba në 12 lokacione…

Read More..

Gjurmët ogurzezë të forcave speciale serbe: Çfarë zbulon arrestimi i një tjetër të dyshuari për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Me arrestimin i ish-pjesëtarit të xhandarmërisë Milan Mihajloviq Pop, i cili dyshohet se i përket grupit kriminal që organizoi vrasjen…

Read More..

ANB është sërish nën kontrollin e inteligjencës ruse dhe proksive të tyre nga BIA

Bashkëpunimi me Shërbimin e Sigurisë Kombëtare të Malit të Zi do të ndërpritet plotësisht për shkak të mungesës së besimit…

Read More..

Derisa kryeministrja po mbron “zotët e veriut të Kosovës”, ata janë ende në “listën e zezë” të SHBA-së

Në Parlamentin serb janë diskutuar sërish biznesmenët kontrovers nga veriu i kosovës, Zvonko Veselinoviq dhe Milan Radoiçiq, nënkryetar i Listës…

Read More..

Paralajmërohen barrikada në veri, Kosova thotë se po zbaton ligjin sa u përket targave

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, ka paralajmëruar bllokimin e rrugëve në veri të Kosovës, nëse Kosova ndërmerr ndonjë veprim…

Read More..

Eurodeputeti: Vazhdimi i negociatave me Serbinë vetëm nëse vendos sanksione ndaj Rusisë

Eurodeputeti kroat Tonino Picula vlerësoi në Zagreb se negociatat e mëtejshme me Serbinë nuk duhet të vazhdojnë nëse ky vend…

Read More..

Vulin bëri skandal në takimin e ministrave të brendshëm: Vendosi Serbinë në pozitë të vështirë

Ministri në largim i Policisë, Aleksandar Vulin mori pjesë në takimin e ministrave të brendshëm të disa vendeve të Evropës,…

Read More..

Njeriu nga hija pranoi gjithçka / i hodhi gjithçka në fytyrë Putinit dhe tha qartë se çfarë mendonte për luftën: Vladimir, ne po humbasim!

Washington Post raportoi më parë se një person i brendshëm rus i shquar, por pa emër, doli ballë për ballë…

Read More..

Janë në listën e zezë evropiane: Pse grupi Wagner është i ndryshëm nga njësitë e tjera mercenare?

Qeveritë perëndimore akuzojnë Moskën për përdorimin e Grupit Wagner në Ukrainë, Libi, Siri, Sudan, Mozambik dhe Republikën e Afrikës Qendrore.…

Read More..

Vulin në krye të BIA-së – shteti serb “kapet” nga agjentura ruse e sigurisë

“Kapja” e Serbisë nga agjentura ruse e sigurisë po vërtetohet edhe nga emërimi i politikanit kontrovers Aleksandar Vulin në krye…

Read More..

Mali i Zi në rrjetin e aktiviteteve të GRU-së

Ngjarjet aktuale të sigurisë kanë hedhur edhe një herë dritë mbi aktivitetet hibride ruse në Mal të Zi, këtë herë…

Read More..