FACT CHECKING

Share the news

Narrativa e mediave ruse kundër Kosovës

“Ballkani Perëndimor është në prag të një lufte në shkallë të gjerë” është titulli i një artikulli të botuar këtë…

Read More..

Kosovo-Online zgjidhet ‘troll i muajit’ për mohimin e masakrës së Reçakut

Rrjeti mediatik që gëzon reputacion të madh në rajonin e Ballkanit Perwndimor “Reporting Diversity Network 2.0”, ka zgjedhur portalin Kosovo-Online…

Read More..

Sulmohet automjeti i Policisë në Leposaviq, të dyshuarit ikën nga vendi i ngjarjes

Automjeti i Policisë së Kosovës është goditur sot nga një veturë në lëvizje duke rrezikuar jetën e zyrtarëve policorë në…

Read More..

Përfaqësuesit e Listës Serbe (jo)fshehurazi përkujtojnë Ditën antikushtetuese të Republikës Srpska

Përfaqësuesit e Listës Serbe, ish-deputeti dhe ish-ministri i Puushtetit Lokal, Ivan Todosijeviq, ish-kryetari i Komunës së Zveçanit, Dragisha Miloviq dhe…

Read More..

Pse Vuçiq nuk shkoi në festën e Ditës së RS-së, por dërgoi ministra dhe djalin e tij?

Nuk është e përshtatshme që një njeri nën një protektorat perëndimor të shkojë në një festë ku do të nderohet…

Read More..

Prindërit e të rinjve të vrarë në kafenenë “Panda” thonë se Vuçiq refuzon të takohet me ta

Babai i Svetislav Ristiq (18), i vrarë në kafenenë “Panda” të Pejës, Ljubomir Ristiq tha sot se edhe 20 ditë…

Read More..

“Ujqërit e natës” ruse në paradë në Sarajevën Lindore

Duke folur në kremtimin e festës antikushtetuese të Republika Srpska (RS) në Sarajevën Lindore, Milorad Dodik, President i Bosnje dhe…

Read More..

KFOR-i refuzon kërkesën e Serbisë për kthimin e forcave serbe në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka folur për letrën që i ka dërguar KFOR-i, duke thënë se ua ka refuzuar…

Read More..

Propagandisti i lartë i Kremlinit hyn në lojën e fajit mbi sulmin vdekjeprurës në Makiivka

Pasojat nga sulmi shkatërrues i Vitit të Ri të Ukrainës në një kazermë në qytetin e kontrolluar nga Rusia të…

Read More..

Nëse Mali i Zi nuk kthehet në rrugën evropiane, pasojat janë të pashmangshme

Ministrja e Jashtme sllovene dhe eurodeputetja shumëvjeçare Tanja Fajon paralajmëroi se nëse Mali i Zi nuk lëviz në drejtimin e…

Read More..

Medalja e artë i shkoi presidentit: 10 gënjeshtrat më të mëdha të Vuçiqit në 2022

Medalja për gënjeshtrën më të madhe në vitin 2022 i takoi presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Ashtu si në vitin…

Read More..

Janjiq: Askush nuk do të ishte më i lumtur se Putini nëse do të kishte të shtëna në veri të Kosovës

Situata aktuale në Kosovë është një fazë që mund të cilësohet si krizë e sigurisë dhe po i vjen fundi,…

Read More..

Kremlini e vendos Christo Grozev të Bellingcat në listën e të kërkuarve

Ministria e Brendshme ruse vendosi të hënën Christo Grozev, gazetarin kryesor rus për grupin e gazetarisë investigative Bellingcat, në listën…

Read More..

Ukraina kërkon përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së

Ukraina bëri thirrje të hënën për largimin e Rusisë si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve…

Read More..

Mercenari Wagner lutet për kthim në burg

Pakënaqësia midis mercenarëve rusë pasqyron humbjen e përgjithshme të mbështetjes për luftën e Vladimir Putinit midis ushtrisë, civilëve dhe ultranacionalistëve.…

Read More..

Njeriu i i Putinit që u plagos në Ukrainë, dikur bënte thirrje për lirimin e Karaxhiqit dhe Mlladiqit – kërcënoi edhe Malin e Zi me sulm ushtarak

Ish-shefi i agjencisë hapësinore ruse Roscosmos, Dmitry Rogozin, i cili mbrëmë u plagos nga granatimet ukrainase në Donetsk, në të…

Read More..

Vazhdon fushata kundër Rada Trajkoviq, “Vojvoda Laufer” merret me fëmijët e saj, dhe gjithçka kujton fushatën kundër Oliver Ivanoviqit

“Shërbimi radikal i lajmeve Laufer” ka publikuar një deklaratë në kanalin YouTube të Vojislav Šešelj, në të cilën është pushtuar…

Read More..

Roli i dyfishtë i djathtistëve për pushtetin e Vuçiqit

Tubimi i djathtistëve nga Serbia, më 18 dhjetor, në vendkalimin kufitar me Kosovën, Jarinjë, me sloganin “Lutuni Zotit dhe rrini…

Read More..

Vuçiç nxit zjarrin për t’i vënë flakën Ballkanit

Në momentin që kemi zjarre të vogla në formën e incidenteve të izoluara, tashmë zjarrfikësit po vëzhgojnë dhe shënjojnë zjarrin,…

Read More..

Hoxhaj: Regjimi i Vuçiqit dhe grupi paramilitar Wagner me luftë hibride serbo-ruse kundër Kosovës

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj protestës së sotme në kufirin e Jarinjës. Hoxhaj…

Read More..

Rusia dhe Serbia fajësojnë të tjerët dhe nxisin tensionet në Kosovë

Gjatë javës së kaluar, Kremlini ka përdorur disa truke të njohura nga libri i tij propagandistik. Edhe nëse truket janë…

Read More..

Eksperti Musliu për situatën në veri të Kosovës: Barrikadat të hiqen sa më parë, nuk negociohet me terroristët

Eksperti i sigurisë Agim Musliu thotë se barrikadat në veri të Kosovës janë vendosur nga bandat serbe terroriste si “Rojat…

Read More..

Lidhjet e Beogradit të ish-policëve serbë në Kosovë

Ish-oficerët të lartë të policisë së Kosovës, Nenad Gjuriq dhe Aleksandar Filipoviq, kanë përmbushur “kërkesat” e nënkryetarit të Listës Serbe,…

Read More..

Grupi paramilitar famëkeq rus, Wagner hap qendër në Serbi – atë do ta udhëheqë personi i shpallur ‘non-grata’ në Kosovë

Grupi paraushtarak Wagner, udhëheqësi i të cilit është Yevgeny Prigozhin, një biznesmen rus dhe bashkëpunëtor i ngushtë i presidentit rus,…

Read More..

Pothuajse gjysma e qytetarëve të Serbisë janë në anën e Rusisë: Cilat arsye përmendin?

Nëse Serbia detyrohet të largohet, një numër më i madh qytetarësh janë me Rusinë sesa me Perëndimin – gati gjysma…

Read More..

Gjukanoviq: Ekziston një dëshirë për të zgjatur mosfunksionimin institucional në mënyrë që Mali i Zi t’i bashkohet shtetit fqinj

Ne jemi absolutisht të gatshëm për dialog për të gjitha çështjet. Ne nuk morëm pjesë në shantazhe politike, por propozuam…

Read More..

Brukseli është ‘thellësisht i shqetësuar’ për hendekun e Serbisë me BE-në në politikën e jashtme

Bashkimi Evropian (BE) do të shprehë “shqetësim të thellë” në takimin e tij ministror të dhjetorit për ngecjen e Serbisë…

Read More..

Ndërtesa nga e cila spiunët e Putinit helmojnë botën: Zbulohet një nga sekretet më të mëdha të Kremlinit dhe ngrin gjakun

Më pak se një javë pasi zyrtarët suedezë arrestuan një çift rus, Sergei Skvortsov, 59 vjeç dhe Elena Kulkova, 58,…

Read More..

FIFA nisi hetimet për pankartën në dhomat e zhveshjes: Kosova shfaqej me mesazhin “S’ka dorëzim”

FIFA ka nisur një hetim kundër Federatës Serbe të Futbollit për një banderolë të varur në dhomën e zhveshjes së…

Read More..

Intelektualët malazezë: Perëndimi ta mbrojë Malin e Zi, Bosnjën e Kosovën nga Vuçiqi

Një grup intelektualësh malazezë kanë reaguar sot lidhur me situatën aktuale socio-politike në Ballkanin Perëndimor dhe qëndrimin e Perëndimit ndaj…

Read More..

Dokument sekret i zbuluar: Gjendje rrethimi në Moskë, Putin po përgatitet për grusht shtet!

Personat e armatosur me pajisje ushtarake që u panë në qendër të Moskës më 26 tetor nuk ishin, siç besonin…

Read More..

Boshkoviq: Mali i Zi një element pazaresh në Ballkan

Mali i Zi u zgjodh si element për pazare në Ballkan, tha deputeti i DPS-së Predrag Boshkoviq në emisionin “Pressing”,…

Read More..

Vurushiq: Nëse Mali i Zi nuk do të ishte anëtar i NATO-s, do të kishte anije ruse në portet e tij, Vuçiq është i vetëdijshëm se ai vetëm mund të zvarritë dhe të rrisë tensionet

Një nga taktikat e Rusisë është një përpjekje e vazhdueshme për të krijuar një përçarje midis vendeve anëtare të NATO-s,…

Read More..

Sunak thotë se Britania do të mbështesë Kievin “Derisa Ukraina të fitojë”

Kryeministri britanik Rishi Sunak shfrytëzoi vizitën e tij të parë në Kiev të shtunën për të njoftuar një paketë të…

Read More..

Si i mashtroi serbët Lista Serbe në 54 sekonda dhe iu betua Kosovës së pavarur

Në vetëm dy javë, lista Srpska arriti të bëjë një kthesë të vërtetë kopernikane, të denjë për dramën e regjisorëve…

Read More..

Si e lidhin grafitet Kosovën dhe Vojvodinën

“Brigada sever” – një nënshkrim i ngjashëm në mbishkrime në dy qytete dhe dy shtete, por mesazhe të ndryshme. Grafitet…

Read More..

Shkurt dhe qartë: Si erdhi Mali i Zi në një krizë të rëndë kushtetuese

Për shkak të krizës politike në shkurt, qeveria e parë e formuar pasi qeveria tre dekadash e partisë së Presidentit…

Read More..

Në vitin 2008, Serbia u kërkoi serbëve në Kosovë të largoheshin nga puna, pastaj i harroi të gjithë

Serbët nga Kosova, nga të cilët, pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, qeveria e atëhershme serbe nën…

Read More..

BE e shqetësuar për ndryshimet në ligjin malazez mbi Presidentin

Bashkimi Evropian (BE) është “thellësisht i shqetësuar” nga votimi i mbajtur në Parlamentin e Malit të Zi në fillim të…

Read More..

Marko Gjuriq, Petar Petkoviq e Misha Vaciq – organizatorët që dikur dogjën Ambasadën e SHBA-së në Beograd, sot lojal ndaj Vuçiqit

Marko Gjuriq, Petar Petkoviq dhe Misha Vaciq janë tre personat më lojal që ka presidenti serb Aleksadar Vuçiq. Pak ditë…

Read More..

“Apetitet e Serbisë dhe Rusisë”

Gazetat gjermane, zvicerane dhe austriake publikojnë shkrime për përshkallëzimin e mosmarrëveshjes për targat në Kosovë. Përveç deklarimit të fakteve, gazetat…

Read More..