ANALIZA

Një përrallë për dy konspiracione ballkanike

Ekskluzivisht për The Geopost: Janusz Bugajski Dy teori të mëdha konspirative në Ballkanin Perëndimor sillen rreth zgjidhjes përfundimtare të konflikteve…

Read More..

Zgjedhjet Presidenciale në Mal të Zi – në një situatë ‘të jesh apo të mos jesh’

Në Mal të Zi po mbahen Zgjedhjet Presidenciale. Këto janë zgjedhjet e para të kësaj natyre në të cilat DPS…

Read More..

Arkitektët e vërtetë të “Rusofobisë”

Rusia jo vetëm që ka armatosur krizat e informacionit, refugjatëve, energjisë dhe ushqimit, por edhe narrativën e rusofobisë. Në një…

Read More..

Arkitektët e vërtetë të “Rusofobisë”

Rusia jo vetëm që ka armatosur krizat e informacionit, refugjatëve, energjisë dhe ushqimit, por edhe narrativën e rusofobisë. Në një…

Read More..

Shkëmbimi tregtar i Maqedonisë së Veriut me Rusinë çuditërisht rritet edhe pas sanksioneve të Perëndimit

Sanksionet e Maqedonisë së Veriut ndaj Federatës së Rusisë duket se nuk kanë dhënë rezultatet e pritura. Në vend të…

Read More..

Ekzekutimi i një të burgosuri lufte në shënjestër të dezinformimit të Kremlinit

Më 6 mars, një video që tregon ekzekutimin e një të burgosuri lufte ukrainas (POW) u shfaq në mediat sociale.…

Read More..

Perëndimi duhet të bëjë përpjekje maksimale që Mali i Zi të mos devijojë plotësisht nga rruga drejt BE-së

Shkruar nga: Ivo Goldstein Të dielën më 19 mars, Mali i Zi do të mbajë raundin e parë të zgjedhjeve…

Read More..

“Pa trup, pa pagesë”: Vdekjet e mercenarëve të Wagner mbahen të fshehta nga familjet në Rusi

Hera e parë që Vitaly Votanovsky u kontaktua për të zbuluar fatin e dikujt që kishte luftuar në Ukrainë për…

Read More..

Pavarësisht humbjeve në Ukrainë, Rusia vazhdon luftën e saj hibride kundër Evropës

Në një përpjekje për të destabilizuar unitetin perëndimor, Kremlini vazhdon fushatat e tij të fshehta të dezinformimit, duke u mbështetur…

Read More..

Zymtësia mbështjell propagandistët televizivë të Putinit

Jo shumë kohë më parë, drejtuesi më i njohur i talk show-t televiziv rus, Vladimir Solovyov, paralajmëroi me gëzim për…

Read More..

“Burrat e vërtetë kundër llumrave”: Si e ndau Vladimir Putin Rusinë në dysh

Të gjithë e përshtatim botën me mënyrën se si duam të jetë. Njerëzit që kanë marrë pushtetin në vendin tonë…

Read More..

Lufta e Ukrainës e ka bërë më të lehtë për SHBA-në izolimin e Kinës në Paqësor

Një vit pasi Rusia pushtoi Ukrainën, mbështetja e Vladimir Putin nga Xi Jinping i ka hapur dyert SHBA-së dhe partnerëve…

Read More..

Si po lufton Ukraina luftën e gënjeshtrave të Rusisë?

Një intervistë me Ihor Solovey, kreu i Qendrës për Komunikimet Strategjike dhe Sigurinë e Informacionit, mbi luftën e pamëshirshme të…

Read More..

Pse Kina nuk është një superfuqi

Fuqia në rritje e Kinës është shtytësi më me ndikim i ndryshimeve gjeopolitike sot. Pavarësisht luftës së vazhdueshme të Rusisë…

Read More..

Pse Putini nuk mund t’i japë fund luftës së tij kundër Ukrainës

Ndër pasojat e shumta të tmerrshme të agresionit gjithëpërfshirës të Rusisë kundër Ukrainës, të nisur nga Vladimir Putin një vit…

Read More..

Në Ukrainë, Kina dhe Rusia këndojnë në korin e dezinformatave

Në Ukrainë, Kina dhe Rusia këndojnë në korin e dezinformatave Më 23 shkurt, Wang Yi, udhëheqësi më i lartë i…

Read More..

Mbështetje për Putinin dhe protesta kundër tij në rrugët e Malit të Zi

Pas agresionit kundër Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar, në disa qytete malazeze u organizuan një sërë protestash në…

Read More..

Deepfake, propagandë dhe dezinformim – si luftuan Rusia dhe Ukraina në luftën e informacionit?

Kishin kaluar tre javë që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt. Duke pritur që Kievi të bjerë së shpejti,…

Read More..

Lufta e fjalëve: Në luftën Rusi-Ukrainë, informacioni u bë një armë

Pushtimi rus i Ukrainës është konflikti më vdekjeprurës në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe i pari që…

Read More..

Përvjetori i pushtimit: A ka Putin ende një rrugë drejt fitores në Ukrainë?

Kur Vladimir Putin pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022, ai priste një fushatë të shkurtër dhe triumfuese që do të…

Read More..

Liderët serbë, “Manteli” i Gogolit dhe Shesheli

Nga Gentian Doçi Të gjithë kemi dalë nga “Manteli” i Gogolit. Kjo thënie e Dostojevskit perfaqëson rëndësinë e krijimtarisë së…

Read More..

IntelBrief: Kina ndihmon dhe nxit përpjekjet dezinformuese ruse në konfliktin në Ukrainë

Gjatë konfliktit nëntëvjeçar në Ukrainë, Rusia është mbështetur shumë në dezinformatat si pjesë e përpjekjeve të saj të luftës. Fushatat…

Read More..

Lufta hibride e Rusisë kundër Malit të Zi

Mali i Zi do të mbajë zgjedhjet presidenciale më 19 mars. Këto zgjedhje kanë tërhequr pak vëmendje jashtë Ballkanit Perëndimor,…

Read More..

Një vit luftë kundër Ukrainës: duke vepruar së bashku për të siguruar që e drejta ndërkombëtare do të mbizotërojë

Nga Josep Borrell 24 shkurti 2022 do të kujtohet përgjithmonë si dita kur Rusia filloi pushtimin e saj brutal, të…

Read More..

Një vit i gënjeshtrave të Putinit gjatë kohës së luftës

Më 24 shkurt 2022, Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi pushtimin e Ukrainës, duke lëshuar forcën e plotë të ushtrisë së…

Read More..

Operacionet sekrete të Kremlinit: Kur Putini thërret GRU

Historia e planit subversiv të Rusisë për të përmbysur qeverinë pro-evropiane në Kishinau me ndihmën e grupeve ekstremiste dhe partive…

Read More..

Brenda rritjes mahnitëse të Wagner Group të Rusisë

Aleatët amerikanë dhe evropianë po mobilizohen për të penguar zgjerimin e shpejtë të grupit paraushtarak rus të njohur si Wagner,…

Read More..

Gjykata speciale për të ndjekur penalisht agresionin e Putinit po merr vrull

Me afrimin e përvjetorit të pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës, disa vende evropiane janë afër konsensusit për krijimin…

Read More..

Armët bërthamore dhe biologjike në Ukrainë: Propaganda dhe fakte

Në fillim të marsit 2022, agjencia shtetërore ruse Sputnik publikoi një tekst në botimin e saj serb duke pretenduar se…

Read More..

Si FSB-ja e Rusisë përqafoi fenë përballë një lufte konfuze

Gjendja midis forcave speciale ruse dhe FSB-së filloi të ndryshojë në mënyrë dramatike në vjeshtë, kur trupat ruse u larguan…

Read More..

Wagner PMC përballet me kundërshtime në rritje ndaj përpjekjeve për të rekrutuar kriminelë rusë për të luftuar në Ukrainë – OpEd

Kur Yevgeny Prigozhin dhe PMC e tij Wagner u përpoqën të rekrutonin rusët në burgje dhe kampe për të luftuar…

Read More..

Cili është qëllimi i tregimit së Ukrainës si një shtet nazist?

Që nga pushtimi i Ukrainës, propaganda ruse është përpjekur ta portretizojë vendin si përgjegjës për luftën dhe krimet e luftës,…

Read More..

Kryediplomati i BE-së ka një paralajmërim për Elon Musk lidhur me dezinformimin e Twitter-it

Një veprim i diskutueshëm nga pronari i Twitter-it, Elon Musk, për t’i dhënë fund qasjes së lirë në API-të e…

Read More..

‘Dokumentarët’ e BIA-së dhe MPB-së serbe: Ndoqën, filmuan dhe dëgjuan dhjetëra të vrarë por nuk parandaluan asnjë krim

Se diçka nuk është në rregull në “komunitetin e sigurisë” serbe, tregon padyshim edhe rasti i fundit, kur në publik…

Read More..

Pekini nxit dezinformimin e Kremlinit se SHBA shkaktoi luftë në Ukrainë

Më 30 janar, ministria e jashtme e Kinës mohoi akuzat e SHBA-së se disa kompani shtetërore kineze kishin ofruar “ndihmë…

Read More..

Ndezja e një fitili tjetër ballkanik në Kosovë

Ekskluzivisht për The Geopost: Janusz Bugajski Washingtoni dhe Brukseli po ndezin një tjetër fitil ballkanik duke ushtruar presion mbi Prishtinën…

Read More..

Lufta e dështuar e Rusisë krijoi vend të hapur në Ballkan

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, vendi i të cilit është një nga aleatët më të ngushtë të Rusisë në Evropë, së…

Read More..

Gazetari britanik Peter Dickinson tregon vuajtjet e tija njëvjeçare në Ukrainë

Gjatë vitit të kaluar, unë jam futur në një sërë rolesh krejtësisht të padëshiruara, duke përfshirë refugjatin, strateg ushtarak, psikanalist…

Read More..

Glorifikimi i Rusisë dhe fuqisë së saj ushtarake si një mjet propagande në luftën kundër Ukrainës

Në ditën e parë të pushtimit rus të Ukrainës, u publikua lajmi i rremë se rusët kishin pushtuar Kievin, përkatësisht…

Read More..

Serbia, Bullgaria dhe përpjekja për të shpëtuar nga ‘përqafimi i gazit’ rus

Presidentët e Serbisë dhe Bullgarisë kanë shënuar fillimin e punës për ndërtimin e një interkonjeksioni të gazit mes dy vendeve,…

Read More..

Tre skenarë: Cila është e ardhmja e Putinit pas luftës në Ukrainë?

Presidenti rus Vladimir Putin ndoshta priste që lufta në Ukrainë të ishte arritja e tij më e madhe, duke u…

Read More..