ANALIZA

Milan Radoiçiq udhëhoqi sulmin terrorist në veri të Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka publikuar një video sot gjatë ditës që tregon se pjesë…

Read More..

Si ta detyroni Rusinë të paguajë për të rindërtuar Ukrainën

Çdo ditë që kalon, Ukraina vazhdon të vuajë nga lufta e paligjshme e agresionit dhe shkatërrimit të Rusisë. Ndërsa numri…

Read More..

Presidenti serb i kthehet Rusisë pas të shtënave në manastir mes tensioneve në rritje me Kosovën

Rusia thotë se po e monitoron “nga afër” situatën në Kosovë, e cila është “shumë e tensionuar” dhe “potencialisht e…

Read More..

“Kur ushtria të kthehet në Kosovë”, grafiti që paralajmëroi sulmin terrorist 

Dy ditë para sulmit të armatosur në Banjskë të Kosovës, Policia e Kosovës kishte njoftuar se në Zveçan janë parë…

Read More..

Videoja tregon Putinin e shqetësuar me pantallona sportive – Yle publikon imazhe nga një udhëtim sekret në Finlandë

Pamjet ekskluzive tregojnë Vladimir Putin duke luajtur pingpong, duke peshkuar, duke hedhur shigjeta dhe duke bërë gosti kur ish-spiuni i…

Read More..

Memorialët dhe grafitët serbë për Kosovën – rritje e agresionit të luftës hibride

Analizë e Institutit për Studime të Luftës Hibride “OCTOPUS” ————————————————————————————— Lufta informativo-propagandistike e Serbisë, si majë e luftës hibride, në…

Read More..

Si të zhvillohet një luftë financiare kundër ekonomisë ruse

Nga Bordi Redaktues Lufta në Ukrainë po zhvillohet jo vetëm në fushën e betejës, por edhe në shkallë globale, ku…

Read More..

Ndikimi i fortë nëpërmjet kishës: Kush murg rus që u dëbua nga Shkupi?

ArkimandriVasian ishte ndër katër personat që ditë më parë u shpallën “nongrata” nga Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) në…

Read More..

“Moska dhe Beogradi në harmoni: Mediat ruse për “Nyjën ballkanike”

Analiza e TheGeopost për mediat ruse Serbia është e pavarur në drejtimin e politikës së saj dhe vendimi për t’iu…

Read More..

Kundërofensiva ukrainase në Rusi

Janusz Bugajski për The Geopost, 12 shtator 2023 Kundërofensiva e Ukrainës përbëhet jo vetëm nga përpjekjet e mëdha ushtarake për…

Read More..

NATO duhet t’i përgjigjet Rusisë në mënyrë më agresive, thotë gjenerali polak

Kërcënimet bërthamore të ngjashme me “gangsterët” e Vladimir Putin kërkojnë një përgjigje shumë më agresive nga NATO, duke përfshirë vendosjen…

Read More..

Ku dallojnë dezinformatat ruse dhe kineze në vendet e V4?

Përdorimi i dezinformatave për të ndjekur objektivat e politikës së jashtme dhe të brendshme është një temë e përsëritur që…

Read More..

Me kërcënimet bërthamore, Putini luan me Perëndimin në mënyrë të pandershme

Në qershor 2016, presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi për një “breshëri në rritje sulmesh informacioni të lëshuara kundër Rusisë”, një…

Read More..

Kërcënimet, fyerjet dhe “robotët” e Kremlinit: Si vdiq diplomacia ruse nën Putin

Diplomatët rusë ishin dikur një pjesë e rëndësishme e strategjisë së politikës së jashtme të Presidentit Putin. Por kjo ka…

Read More..

Vizita e Papa Françeskut në Kosovë pengohet nga Serbia

Çështja e cila, tanimë prej kohësh diskutohet është vizita e kreut të Vatikanit në Kosovë. Ftesën për të vizituar Kosovën,…

Read More..

Analiza e The Geopost: Kosova një nga temat më dominuese në mediat ruse gjatë muajit gusht

Temat dhe lajmet e lidhura me Kosovën ishin ndër më dominueset në portalet dhe kanalet ruse në Gusht, sipas një…

Read More..

Europeanët në shërbim të makinës së propagandës ruse

Pavarësisht sanksioneve të SHBA-së dhe BE-së, NewsFront, një qendër për propagandën e Kremlinit e lidhur me inteligjencën ruse, vazhdon të…

Read More..

RTS kundër ndryshimeve kushtetuese në RMV: Maqedonasit po bëhen pakicë

Përfshirja e bullgarëve etnik në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut, si obligim nga Propozimi Francez që hoqi veton bullgare për…

Read More..

Vuçiq me ambasadorin Harçenko, Daçiq shkon të shohë Lavrovin, rezolutën e socialistëve të Vulin për pranimin e Serbisë në BRICS

Me të gjitha investimet e BE-së dhe Perëndimit, të cilat i tejkalojnë fondet që vijnë nga Federata Ruse, pritshmëria që…

Read More..

Likuidimi i Prigozhinit dhe modeli shoqëror që ofrohet si alternativë

Shkruan: Xhelal Neziri, Redaktor dhe bashkëpunëtorë i Geopost-it nga Maqedonia e Veriut Fatkeqësisht, ky model brutal i organizimit shoqëror promovohet…

Read More..

Trendi i dhënies së shtetësisë për rusët në Serbi vazhdoi edhe në vitin 2023

Nga 10 pasaportat serbe të lëshuara për shtetas të huaj në vitin 2023, pothuajse gjashtë iu drejtuan një shtetasi rus.…

Read More..

Si po ndikon Rusia në Serbi, Bosnjë e Hercegovinë e Mal të Zi përmes politikanëve, Kishës Ortodokse e mediave

Instituti Holandez i Marrëdhënieve Ndërkombëtare Clingendael ka publikuar një hulumtim mbi mënyrën se si Rusia ndikon në tri nga gjashtë…

Read More..

Sanksionet e SHBA-së kundër shefit të inteligjencës serbe duhet të jenë një sinjal për një riorientim holistik të politikës

Departamenti i Thesarit i SHBA vendosi së fundmi sanksione ndaj shefit serb të inteligjencës Aleksandar Vulin për përfshirjen e tij…

Read More..

Maqedonia e Veriut mirë bënë të ruaj orientimin evropian

Republika e Maqedonisë së Veriut është anëtare e NATO-së, me status të vendit-kandidat për anëtarësim në BE, me raporte politikisht…

Read More..

Deputeti ukrainas: Vuçiq është manipulues, Putin ka shumë ndikim në Serbi dhe i nevojiten përleshjet në rajon

Deputeti i Ukrainës Oleksiy Goncharenko ka paralajmëruar për rrezikun e presidentit rus Vladimir Putin në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Goncharenko…

Read More..

Fajësimi i tjetrit për të fshehur fajin – model tjetër i politikës serbe

Modeli tjetër i funksionimit të politikës serbe, tradicionalisht, ka qenë që përmes fajësimit të tjetrit të fsheh fajin e vet.…

Read More..

Një fabrikë ruse po përdor punëtorë të mitur për të montuar dronët “vetëvrasës” iranianë të destinuar për në Ukrainë

Një shkollë politeknike në Tatarstanin e Rusisë, një rajon rreth 900 kilometra në lindje të Moskës, përdor objekte prodhuese që…

Read More..

Një faqe nga libri i lojërave të Putinit”, si po e përdor Moska Vuçiqin për rrezikimin e paqes në rajon

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dëshiron të krijojë një imazh modest, por vizioni i tij për një “botë serbe” ka implikime…

Read More..

Putini imiton Millosheviqin

Eksluzive per The Geopost: Janusz Bugajski Strategjia e Presidentit Vladimir Putin në Ukrainë imiton atë të Slobodan Millosheviqit në ish-Jugosllavi.…

Read More..

Gënjeshtra e propaganda – mënyra të jetës të politikës serbe

Se gënjeshtra është mënyra e funksionimit të politikës serbe, veç fakteve në vazhdimësi që i japin përmes përdorimit e keqpërdorimit…

Read More..

Perëndimi duhet ta mbrojë Kosovën nga Serbia dhe Rusia, paralajmërojnë politikanët e lartë

Perëndimi po dështon ta mbrojë Kosovën nga agresioni serb dhe rus për shkak të politikave të tij naive dhe të…

Read More..

Beteja me dezinformatat ruse në Maqedoninë e Veriut

Që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, Rusia ka bërë gjithçka për të rritur ndikimin e saj në Maqedoninë e…

Read More..

Propagandimi nacionalist serb përmes kulturës, sportit e filmit

Angazhimi për të interpretuar nxitjen dhe nisjen e luftërave dhe të konflikteve në ish-Jugosllavi, sidomos gjatë viteve të ’90, si…

Read More..

Si të ekspozohet kolonializmi rus në “Jugun Global”.

Hipokrizia e disa liderëve afrikanë, aziatikë dhe latino-amerikanë që i afrohen Presidentit rus Vladimir Putin nuk mund të ishte më…

Read More..

ANALIZA: Lidhja Rusi-Serbi – BE duhet të luajë rolin e saj

Shkruan Ivana Stradner Ndërsa Serbia vazhdon të nxisë paqëndrueshmërinë në Ballkanin Perëndimor, SHBA ka vendosur sanksione kundër korrupsionit ndaj shefit…

Read More..

FUQIA JO SHUMË E BUTË E BESIMIT: FEJA SI INSTRUMENT I NDIKIMIT TË HUAJ NË MALIN E ZI 

Ljubomir Filipoviq Në këtë dokument pune, Ljubomir Filipović shqyrton rolin e Kishës Ortodokse Serbe (KOS) në shoqërinë malazeze, me fokus…

Read More..

Boshti i lëvizjeve politike serbe qëndron tek Kisha Ortodokse Serbe!

Është e njohur që në etnogjenezë se ortodoksia serbe është e lidhur fort si me krijimin e shtetit e po…

Read More..

Nga ish bashkëpunëtori i Mira Markoviq te “oficeri ndërlidhës me Rusinë”: SHBA sanksionoi Aleksandar Vulin, njeriun e parë të BIA-s serbe

Aleksandar Vulin, drejtori i Agjencisë së Sigurisë dhe Informacionit (BIA), është vendosur në listën e sanksioneve të Departamentit të Thesarit…

Read More..

Palestra, spa, pajisje bukurie: Dokumentet e zbuluara zbulojnë detaje të fshehura të ‘trenit fantazmë’ të Putinit

CNN – 5 gushti 2022 ishte një ditë si shumë të tjera në Ukrainë. Drita e parë zbuloi shkatërrimin e…

Read More..

Si kontribuojnë kompanitë ndërkombëtare në financimin e luftës së Rusisë në Ukrainë

Sipas gazetës Bild, kompanitë gjermane i kanë paguar më shumë para Rusisë në vitin 2022 sesa kompanitë nga të gjitha…

Read More..

Media dhunuese kundër së cilave organizohen protesta, kjo ndodhë në Serbi!

Ambienti medial në Serbi prej vitesh vazhdon të jetë skajshmërisht i kontaminuar. Prej televizionit publik e deri te portalet më…

Read More..