INTERVISTA

Share the news

Profesori estonez për The Geopost: Rusia përpiqet të ndryshojë historinë, investon miliarda euro në propagandë

Rusia përpiqet të falsifikojë historinë dhe të manipulojë faktet duke përdorur popullatën rusofone në Estoni, thotë profesori estonez Vladimir Sazonov…

Read More..

Krstinovska: Propaganda kineze e pranishme në Ballkan, Serbia po mbështetet te Kina për të bllokuar Kosovën

Duke pasur parasysh se Rusia ka humbur kapitalin e saj diplomatik për shkak të luftës në Ukrainë, Serbia tani po…

Read More..

Maqedonci: Dislokimi enorm i brigadave serbe në kufi me Kosovën, rrezik për gjithë Ballkanin

Kosova po përballet me një dislokim enorm të ushtrisë, policisë dhe xhandarmërisë serbe në jug të Serbisë, kryesisht përgjatë vijës…

Read More..

Synelnyk: Situata në Ukrainë e vështirë, Serbia po e ndihmon Rusinë me luftëtarë dhe propagandë

Gazetarja ukrainase, Iryna Synelnyk thotë se Serbia po e ndihmon Rusinë me luftëtarë e propagandë, ndërkohë që thekson se situata…

Read More..

Ish-koloneli ukrainas për The Geopost: Lufta me rusët e vështirë edhe në aspektin propagandistik, Kosova të forcojë linjat e komunikimit

Ish-koloneli i Forcave të Armatosura të Ukrainës, Sergii Grabskyi në një intervistë për The Geopost sugjeron Kosovën që të forcojë…

Read More..

Havrylov për krimet e Rusisë dhe bashkëpunimin e kishave ruso-serbe: Ka përpjekje për manipulim të shoqërisë ballkanike

Rusia përpiqet të manipulojë me shoqërinë ballkanike, sidomos me atë serbe, duke e përdorur Kishën Ortodokse, thotë historiani ukrainas Vladislav…

Read More..

Jovanoviq për The Geopost: Rasti Radoiçiq ende në ngërç, shkelja e të drejtave të Sanduloviqit kaloi në heshtje në Serbi

Pavarësisht se e mori përgjegjësinë për agresionin e 24 shtatorit në Banjksë të Zveçanit, Milan Radojçiq vazhdon të jetë i…

Read More..

Revolucioni i 4-të industrial, Cunningham: AI mund të prekë rreth 43% të profesioneve, njeriu të përshtatet me të

Rreth 43 përqind të vendeve të punës do të ndikohen ndjeshëm nga Inteligjenca Artificiale (AI) deri në vitin 2027 dhe…

Read More..

Markoviq për The Geopost: Serbia është kthyer në sundim të një bande grabitësish dhe është e rëndësishme që gjërat të lëvizin sado pak

Serbia është shndërruar në sundimin e një bande grabitësish që ka gjithçka nën kontrollin e saj, nga bandat kriminale që…

Read More..

Beshlin për The Geopost: Vuçiq krijoi një situatë të re faktike dhe pothuajse askush në Serbi nuk e kundërshton atë në mënyrë aktive

Nëse rezulton se regjimi në Beograd, me gjithë presionin, ryshfetin, me të gjitha parregullsitë me votuesit fantazmë, nuk arrin të…

Read More..

Malik Kovaçeviq për The Geopost: Nëse do të detyrohet të zgjedhë mes mbijetesës së regjimit të tij dhe Radoiçiqit, Vuçiq do ta ekstradojë Radoiçiqin në Kosovë

“Serbia nuk ka lëvizur ende në Mal të Zi me tanke dhe po përdor gjithçka tjetër që mundet – agjenci…

Read More..

Jovanoviq: Ndikimi i Serbisë në Mal të Zi po bëhet përmes organizatave të ndryshme dhe mediave

Ndryshimet që po ndodhin sot në Mal të Zi kanë të bëjnë me radikalizimin e madh në shoqëri dhe rritjen…

Read More..

Sonja Biserko për Geopost: Serbia po shkon drejt territorializimit të çështjes serbe, Banjska ka treguar se potenciali për konflikt është i madh

Rasti Banjska në fakt tregoi se potenciali për konflikt është i madh, thotë Sonja Biserko, themeluesja dhe presidentja e Komitetit…

Read More..

Federica Woelk: Ndërhyrja ruse në Ballkan është shtuar

“Në Ballkan është shtuar ndërhyrja ruse dhe ne mund ta shohim shumë mirë se si po e trajton Serbia këtë”,…

Read More..

Gjenerali Izraelit (rez.) Amir Avivi, intervistë për The Geopost

Intervistë ekskluzive për The Geopost, Gjenerali Izraelit Amir Avivi (Gjeneral brigade) https://youtu.be/_GlqdeAijO4 TheGeopost: Si është situata tani në Izrael pas…

Read More..

Dean Xhebiq për The Geopost: Do ta shohim reprizën e 24 shtatorit, manastiri i Banjskës nuk u zgjodh rastësisht

Njësitë si Brigada Veriore, Rojet e Urës dhe Mbrojtja Civile nuk janë formacione paraushtarake, por, mund të themi me siguri,…

Read More..

Senatorja Shaheen: E shqetësuar se dikush nga qeveria e re malazeze mund të ndajë me Putin se çfarë po ndodh në NATO

Në një intervistë ekskluzive me Zërin e Amerikës, senatori amerikan Jeanne Shaheen tha se ajo ndan shqetësimet e Ambasadës së…

Read More..

Jana Kazaz: Dezinformatat ruse po vazhdojnë të jenë aktive në rajon

Sasia e dezinformatave të futura në rajon nuk po zvogëlohet, as dy vjet pas agresionit rus në Ukrainë thekson për…

Read More..

Mujanoviq: Propaganda serbo-ruse e ka okupuar shoqërinë serbe

“Pushtimi formal rus i Ukrainës pati një ndikim të rëndësishëm politik në rajon”, thotë politologu nga Bosna e Hercegovina Jasmin…

Read More..

Vuk Drashkoviq për The Geopost: Në vend të sanksioneve, do të ishte më efektive nëse Evropa përfundimisht do t’i kërkonte Serbisë hapjen e dosjes së UDB-së

Sanksionet e shpallura nga BE-ja ndaj Serbisë për shkak të sulmeve të fundit terroriste në Banjskë në Kosovë nuk do…

Read More..

Rade Radovanoviq për TheGeopost: Vuçiq porositësi, Radoiçiq realizuesi i ngjarjes në Banjskë

Mendoj se shteti i Serbisë qëndron pas asaj që ndodhi në Banjskë të Kosovës dhe ne ende nuk i kemi…

Read More..

Myre: Kina është sfida më e madhe afatgjatë e Sigurisë Kombëtare për SHBA-në, Rusia nuk heq dorë nga Ballkani

„Kina është sfida më e madhe afatgjatë e Sigurisë Kombëtare për SHBA-në dhe mendoj se është në disa fronte“, thekson…

Read More..

Nemanja Millosheviq për Geopost: Vuçiq pret Putinin në Danub dhe Trumpin në Shtëpinë e Bardhë, Perëndimi duhet ta kuptojë këtë

Rusisë i konvenon të mos ketë vetëm fushëbetejë ukrainase, por edhe pika të tjera të nxehta në Evropë dhe aty…

Read More..

Steinhauer: Rrjetet sociale efektive në përhapjen e dezinformatave,  duhet ta luftojmë këtë dukuri transnacionalisht

Hostoriani dhe autor i disa librave për dezinformatat Jason Steinhauer në një intervistë për The Geopost ka folur për situatën…

Read More..

Aleksandar Stoshiq për Geopost: Vuçiq mund t’ia kthejë shpinën Perëndimit si Yanukovych në Ukrainë

Mendoj se Vuçiq është hibrid i të gjithë liderëve të Serbisë, prej të cilëve mori më të keqen, thotë në…

Read More..

Akrap: Serbia është eksportuesi kryesor i krizës në zonën e Ballkanit Perëndimor

Rusia dhe Serbia dhe instrumentet e tyre të veprimit menaxhojnë procese të shumta si në skenën politike ashtu edhe në…

Read More..

Lyudmila Makey: Çështja e njohjes së Kosovës do të jetë gjëja e parë që duhet të bëjë Ukraina pas fitores

Gazetarja e parë ukrainase e ardhur në Kosovë Lyudmila Makey, në një intervistë për The Geopost flet për mikpritjen dhe…

Read More..

Alek Baroviq për Geopost: Rusët kanë shumë agjentë të fjetur në rajon, ata mund të hapin lehtësisht një front të ri në Evropë

Ekziston gjithmonë mundësia që konflikti nga Ukraina të përhapet në Ballkan, thotë analisti politik malazez Alek Baroviq në një intervistë…

Read More..

Deynychenko: Narrativa e propagandës ruse për trafikimin e organeve është e njëjtë në Ukrainë sikurse ishte dikur në Kosovë

Pothuajse dy vjet pas fillimit të agresionit rus në Ukrainë, bota po përballet me sfidat komplekse të dezinformimit dhe propagandës.…

Read More..

Nikollë Camaj: Shqiptarët do të jenë pjesë e qeverisë, nëse respektohen parimet e marrëveshjes eventuale

Mali i Zi, pas zgjedhjeve të mbajtura muaj më parë është në prag të formimit të qeverisë së re. Se…

Read More..

Filipoviq: Pasojat e Marrëveshjes Themelore me Kishën Serbe janë të dukshme në qeveri

“Pasojat e nënshkrimit të Marrëveshjes së Kontratës Themelore me Kishën Ortodokse Serbe (KOS),të cilën tani e kanë harruar, vihet re…

Read More..

Përhapja e së djathtës ekstreme në Evropë, është kërcënim serioz për sigurinë botërore

Arta Haxhixhemajli, studiuese e lartë në Institutin Octopus, në një intervistë për Geopost, tha se rritja e së djathtës ekstreme…

Read More..

Sušnica: Vulin – Vidë e rëndësishme e regjimit të Vuçiqit, një radikalizues i rajonit dhe një objektiv i sanksioneve për shkak të Kosovës dhe agjendës pro-ruse (Pjesa e Dytë)

Geopost: Kurti tha në qershor se vizioni i tij për komunitetin bazohet në modelin kroat për pakicat kombëtare. Ai po…

Read More..

Sërgjan Shushnica për Geopost: Beogradi kidnapoi jetën e serbëve të Kosovës, i izoloi nga normaliteti duke iu futur frikën ekzistenciale (Pjesa I)

Serbia u armatos si shtet, dhe u radikalizua, u rusizua dhe u militarizua si shoqëri. Serbia nuk i ka ndërprerë…

Read More..

Sreten Vujoviq për The Geopost: KOS nuk hoqi dorë kurrë nga armët, Vuçiq do ta “tejkalonte” humbjen e veriut të Kosovës me kompensim

“Duke e ditur mjaft mirë situatën në Mal të Zi, nuk e përjashtoj që pretendimet për armatosjen e pjesës veriore…

Read More..

Janusz Bugajski: Turqia distancon veten nga Rusia 

Ekskluzive për The Geopost: Janusz Bugajski Presidenti i rizgjedhur së fundmi, Recep Tayyip Erdogan, është tani më i sigurt në…

Read More..

Andrej Nikolaidis për Geopost: Kisha Ortodokse Serbe është sot, në një kuptim simbolik, ajo që ishte APJ për Millosheviqin

Në rastin e Kishës Ortodokse Serbe (KOS), akuzat që vijnë nga një adresë e lartë dhe serioze janë shumë të…

Read More..

Noel Hadjimichael: BE-ja s’duhet ta lejojë ndikimin rus në Ballkan

“Pushtimi ilegal në Ukrainë ka qenë një mundësi reale zgjimi për njerëzit që jetojnë në shoqëri të sigurta, është rikujtim…

Read More..

Hanna Shelest: Ndikimi rus në Ballkan është në rritje

“Edhe një vit pas pushtimit rus në Ukrainë, situata është shumë e paparashikueshme” ka thënë Hanna Shelest, drejtore e Programeve…

Read More..

Kryeredaktori i “Novaya Gazeta” për “Geopost”: Shpresoj të mos përballemi më kurrë me një Putin tjetër

Në Rusi këto ditë është e pamundur të jesh gazetar, sepse tema numër një është lufta dhe pasojat e saj…

Read More..

Joseph: Në veri të Kosovës shohim një klimë dhune; Policia serbe duhet të jetë 5 kilometra larg kufirit

THE GEOPOST: Zoti Joseph, faleminderit për këtë intervistë për The Geopost. Le të fillojmë duke thënë se dy ditë…

Read More..