INTERVISTA

Kaleziq: Ndikimi hibrid rus do të forcohet në Mal të Zi, vendet e Perëndimit duhet ta mbështesin DSP-në dhe partnerët e koalicionit

Rusia nuk u përfshi në mënyrë më aktive, të paktën jo publikisht, në fushatën presidenciale përpara raundit të parë të…

Read More..

Kapiteni ukrainas Tregubov nga fronti i luftës në Bakhmut për The Geopost: Fitorja është e jona, propaganda ruse është shkatërruar nga vet gënjeshtrat e saja

Kapiteni ukrainas Victor Tregubov nga fronti i luftës në Bakhmut në një intervistë ekskluzive për The Geopost ka thënë se…

Read More..

Koloneli amerikan Fischer: Serbia po bëhet gjithnjë e më e izoluar, Vuçiq ende i ka sytë kah Kremlini dhe është jashtëzakonisht i lidhur me Putinin

Serbia po bëhet gjithnjë e më shumë më e izoluar, thotë në një intervistë për The Geopost, koloneli amerikan në…

Read More..

Bakh për The Geopost: Shumë probleme që ka Ballkani me Rusinë do të zgjidhen me fitoren e Ukrainës

Zyrtarët ukrainas duhet të rishikojnë politikën e tyre të përgjithshme ndaj Ballkanit, ndaj Serbisë dhe natyrisht ndaj Kosovës, thekson Uliana…

Read More..

Avokati serb Stojkoviq: Grupi mercenar rus Wagner vepron në Serbi përmes Aleksandar Vulinit i ndihmuar nga BIA

Avokati nga Beogradi Çedomir Stojkoviq, themelues i grupit “Tetori” që lufton kundër ndikimit rus dhe pushtimit hibrid në Serbi, thotë…

Read More..

Gërguri: Serbia është e përfshirë në shpërndarjen e propagandës, shtetet e tjera të rajonit të punojnë në luftimin e dezinformimit

Profesori universitar i gazetarisë, Dren Gërguri në një intervistë për The Geopost është shprehur se Serbia është vetë e përfshirë…

Read More..

Pichler: Ballkani është shumë i rëndësishëm për dezinformimin rus, në Serbi po përdoren mediet dhe diapora si mjete për të propaganduar

Bashkëthemeluesi i “Zentrum für Digitale Medienkompetenz”, Dietmar Pichler thotë se rajoni i Ballkanit Perëndimor është shumë i rëndësishëm për dezinformimin…

Read More..

Brkan nga Raskrinkavanje: Sputnik dhe Russia Today po i ndihmojnë mediet në Ballkan në shtrirjen e dezinformatave

Drejtuesi i portalit Raskrinkavanje, Darko Brkan thotë se mediet që drejtohen nga Kremlini po ndihmojnë në përhapjen e dezinformatave. Brkan…

Read More..

Mandl për The Geopost: Serbia qartazi ka një ideologji urrejtjeje ndaj Kosovës, Evropa ka nevojë për ndihmën e SHBA-së

“Evropianët nuk janë në gjendje të ndihmojmë plotësisht veten, përsëri kemi nevojë për ndihmën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës”.…

Read More..

Ambasadori Walker për The Geopost: Serbia ka investuar shumë në propagandën kundër masakrës së Reçakut, Vuçiqi ishte në zinxhirin komandues të Millosheviqit

Ish-ambasadori i Misionit Verifikues të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), William Walker thotë se Serbia ka investuar…

Read More..

Analistja amerikane Stradner: Rusia po e përdor Serbinë për të shpërqendruar Perëndimin, kjo është vazhdimësi e përpjekjeve nga dekada e kaluar

Rusia po e përdor Ballkanin për të shpërqendruar Perëndimin nga agresioni i saj ushtarak në Ukrainë dhe mënyra më e…

Read More..

Avokati serb Sekuloviq: Nacionalizmi është një element paragjykimi ndaj të tjerëve, prandaj sot po ndodh agresioni ushtarak rus ndaj Ukrainës

Nacionalizmi është një element paragjykimi ndaj të tjerëve si dhe kërcënim ndaj të tjerëve, sikurse është rasti i Rusisë ndaj…

Read More..

Ish-ministri slloven i Mbrojtjes për The Geopost: Të kemi kujdes nga narrativa mediatike pro-ruse, Rusia dhe Serbia partnerë për destabilizimin e vendeve të Ballkanit

Ish-ministri slloven i Mbrojtjes, Roman Jakiq thotë se Rusia dhe Serbia janë partnerë që kontribuojnë për destabilizimin e vendeve  Ballkanit…

Read More..

Schneeberger: Dezinformimi është fushëbeteja në cilën lufton Putini

Presidentja e Vienna Goes Europe, Kati Schneeberger shprehet se dezinformimi është fushëbeteja në cilën lufton presidenti rus Vladimir Putin. Schneeberger…

Read More..

Hulumtuesi Kalenský nga Hybrid CoE: Dezinformimi për Rusinë është një masë jo-ushtarake për të arritur qëllimet ushtarake

Hulumtuesi nga Hybrid CoE, Jakub Kalenský ka thënë se dezinformimi për Rusinë ka për qëllim arritjen e synimeve ushtarake. Kalenský…

Read More..

Thomas nga Instituti për Dialog Strategjik: Rusia e ka zhvendosur betejën në hapësirën e informacionit për të krijuar propagandë dhe dezinformata

Analistja e lartë në Institutin për Dialogun Strategjik, Elise Thomas shpehet se që nga fillimi i agresionit ushtarak rus në…

Read More..

Paralajmëron ish-ambasadorja boshnjake në OKB: Lidhjet e Dodikut me Putinin një kërcënim për rajonin, Evropa ka ndryshuar e ne po i ndiejmë pasojat

Ish-ambasadorja e Bosnjë e Hercegovinës në Kombet e Bashkuara (OKB), Mirsada Çolakoviq paralajmëron se lidhjet e Millorad Dodikut me presidentin…

Read More..

Strick: Dezinformimi rus në Evropë është mjaft i përsosur, mediet e mbështetura nga Kremlini po promovojnë narrativa të rrezikshme

Drejtori i Hetimeve për Qendrën për Rezistencën e Informacionit, Benjamin Strick ka thënë se dezinformimi rus në Evropë është mjaft…

Read More..

Alaphilippe nga EU DisinfoLab: Agresioni rus në Ukrainë ka shkaktuar nivel të ri të dezinformimit, veçanërisht në vendet e Ballkanit

Drejtori ekzekutiv i EU DisinfoLab, Alexandre Alaphilippe thekson se agresioni rus në Ukrainë ka shkaktuar një nivel të ri të…

Read More..

Kriza në veri të Kosovës, Venhari: Bashkëpunimi serbo-rus gjithmonë synon destabilizimin e Ballkanit

Dorëheqjet e serbëve nga institucionet e Kosovës po konsiderohet të kenë ndodhur në koordinim të plotë mes presidentit serb Aleksandër…

Read More..

Aidar nga Bellingcat: Po e përcjellim pushtimin rus në Ukrainë me anë të të dhënave me kod të hapur

Gazetarja dhe analistja e të dhënave në Bellingcat, Aiganysh Aidar shprehet se po ndiqet nga afër lufta në Ukrainë, e…

Read More..

Von Cramon për The Geopost: Vuçiq duhet ta ketë të qartë se jemi krah Ukrainës, një pjesë mjaft e madhe e popullsisë serbe është nacionaliste dhe e mbështesin Rusinë

Eurodeputetja e Parlamentit Evropian, Viola von Cramon në një intervistë për The Geopost, thotë se presidenti serb Aleksandar Vuçiq duhet…

Read More..

Abazi: Sulmi kibernetik në Shqipëri është mbështetur nga Qeveria e Iranit, ky do të jetë vetëm fillimi

Sulmi i ndodhur kibernetik në Shqipëri ishte i planifikuar dhe përkrahur nga Qeveria e Iranit dhe se ky është veç…

Read More..

Hoxhaj: Marrëveshja Rusi-Serbi është kundër Kosovës dhe Ukrainës

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj në një intervistë për The Geopost ka theksuar se vendet e Bashkimit Evropian…

Read More..

Gazetari Godwin: Gjeorgjia është bërë objektiv nga Rusia për luftën e informacionit dhe operacione klandestine

Nga pushtimi rus i Ukrainës, Gjeorgjia është bërë më shumë një objektiv dytësor kur bëhet fjalë për luftën e informacionit…

Read More..

Varga: Mediet në Serbi janë më përgjegjëse për krijimin e ‘Serbia e Madhe’, regjimi i Vuçiqit po e rinovon idenë ‘Bota Serbe’ sipas modelit ‘Bota Ruse’

Politikologu dhe gazetari Boris Varga në një intervistë për The Geopost ka thënë se mediet në Serbi janë përgjegjëse për…

Read More..

Polotikologu dhe gazetari Boris Varga: Serbia donte të krijonte ‘Serbinë e Madhe’ duke shfarosur shqiptarët, kroatët e boshnjakët – Rusia po bën të njëjtën gjë në Ukrainë

Në vitet e nëntëdhjeta, Serbia donte të krijonte “Serbinë e Madhe” duke shfarosur kroatët, boshnjakët dhe shqiptarët me anë të…

Read More..

Gil Hoffman nga Honest Reporting: Populli i Kosovës meriton prezantohet në mbarë botën për të ofruar faktet

Drejtori i medias izraelite Honest Reporting, Gil Hoffman në një intervistë për The Geopost ka thënë se qytetarët e Kosovës…

Read More..

Hoffman: Lufta kundër dezinformimit duhet të vazhdojë, drejtësia është në anën e Izraelit

“Drejtësia është në anën tonë”, thotë gazetari izraelit Gil Hoffman në një intervistë për The Geopost, duke folur për sfidat…

Read More..

Musliu për The Geopost: Vuçiqi është në ndikim të madh nga Putini, serbët në veri të Kosovës po manipulohen nga bandat kriminale të mbështetura nga Beogradi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është në një ndikim të madh nga ai rus Vladimir Putin dhe vetë serbët në…

Read More..

Gazetarja Zaimi: Propaganda ruse po kërkon ta minojë rrugën evropiane të Shqipërisë

Propaganda ruse, ndryshe nga vendet e tjera, po kërkon që ta minojë rrugën evropiane dhe politikat amerikane në Shqipëri. Kështu…

Read More..

Sazonov: Ballkani, sikur edhe shtetet baltike, ka qenë gjithmonë në qendër të ambicieve imperialiste ruse

Shtetet e Ballkanit, sikur edhe ato baltike, kanë qenë gjithmonë dhe vazhdojnë të jenë në qendër të ambicieve imperialiste ruse…

Read More..

Filipoviq: Rusia përdor Kishën Serbe për të përhapur ndikimin e saj në Mal të Zi

Në një intervistë për The Geopost, analisti politik Ljubomir Filipoviq tha se Rusia përdor Kishën Ortodokse Serbe përmes Serbisë për…

Read More..

Dinosha: Kisha serbe nuk do të definojë rrugën evropiane të Malit të Zi

Ish-ambasadori i Malit të Zi në Kosovë Ferhat Dinosha, në një intërvistë për The Geopost ka folur për ndikimin rus…

Read More..

Trad: Ballkani mbetet pjesë e propagandës ruse, Perëndimi të tregojë kujdes

“Dezinformimi rus në përgjithësi është përpjekje e centralizuar dhe e financuar nga njerëz, oligarkë apo agjenci të ndryshme brenda Administratës…

Read More..

Janis Sarts: Rusia është përpjekur që nëpërmjet propagandës të depërtojë në hapësirën e informacionit të shteteve Baltike

Drejtori i Qendrës së Komunikimeve Strategjike të Ekselencës në NATO, Janis Sarts, në një intervistë për The Geopost ka folur…

Read More..

Gazetarja ukrainase Meshcheriakova: Ukraina po kalon të njëjtën luftë si shqiptarët dhe Kosova

Gazetarja ukrainase Daria Meshcheriakova, në një intervistë për The Geopost ka folur për situatën në Ukrainë dhe propagandën ruse. Meshcheriakova…

Read More..

Panagiotou: Rusia sulmon Perëndimin përmes gënjeshtrave, na duhet partneritet i fortë për të luftuar dezinformimin rus

Profesori universitar dhe drejtori i DCN Global, Nikos Panagiotou, në një intervistë për The Geopost ka folur për dezinformimin rus…

Read More..

Gruber: Çka po ndodh në Ukrainë është brutale, e vetmja mënyrë që lufta të përfundojë është ta ndihmojmë Ukrainën ta fitojë atë

Gazetari gjerman i cili është vullnetar në Ukrainë, Christian Gruber, në një intervistë për The Geopost ka folur për situatën…

Read More..

Edward P. Joseph: Putin ka një aleat në Ballkanin Perëndimor dhe ai është Aleksandar Vuçiq

Specialisti i politikës së jashtme, Edward P. Joseph, në një intervistë për The Geopost, foli për ndikimin rus në Evropë,…

Read More..

Stjepan Mesiq: Qeveria serbe do të mundohet të ulet në dy karrige

I vetmi politikan që ishte president, kryeministër dhe kryetar i parlamentit në Republikën e Kroacisë, Stjepan Mesiq, foli për Geopost…

Read More..