SIGURI

NATO forcon mbrojtjen kibernetike të Bosnjës dhe Hercegovinës: Sheh Rusinë dhe Kinën si kërcënime të mundshme

Edhe pse zakonisht nuk mendohet nga shumica e qytetarëve të zakonshëm, interneti, gjysmëpërçuesit dhe teknologjia dixhitale po bëhen gjithnjë e…

Read More..

U dëbuan nga vendet e BE-së, u rishfaqën në Serbi – këta janë diplomatët rusë që ‘kanë gjetur shtëpi’ në Beograd

Në muajt pas pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga Rusia, vitin e kaluar, qindra diplomatë rusë u dëbuan nga vendet…

Read More..

Kompania Kaspersky e lidhur me shërbimet ruse të sigurisë do të instalojë ‘antivirusët’ në kompjuterët e Qeverisë së Bosnjës

Kompania ruse Kaspersky, të cilën zyrtarët perëndimorë e lidhin me shërbimet e inteligjencës të Federatës Ruse, do të instalojë një…

Read More..

“Legija i vogël” Bratislav Dikic merr një post të ri: i akuzuar për grusht shteti në Mal të Zi, ai tani drejton JP Srbijašume

Ish-kreu i xhandarmërisë serbe, gjenerali në pension Bratislav Dikic, tani është në krye të Kompanisë Pyjore të Nishit, njofton uebfaqja…

Read More..

Adhuron kriminelin Arkan dhe Crvena Zvezdan – ky është anëtari neo-nazist rus me nofkën ‘Serbi’ që ekzekutoi ushtarin e zënë rob ukrainas Tymofiy Shadura

Ushtari ukrainas Tymofiy Shadura, i cili para ekzekutimit të tij pinte me qetësi një cigare në një llogoret dhe bërtiste…

Read More..

Si politikanët e ekstremit të djathtë të Gjermanisë u bënë zëdhënësi i Kremlinit

Në shkurt, deputeti gjerman Steffen Kotre i partisë së ekstremit të djathtë AfD (Alternativa për Gjermaninë) u intervistua në televizionin…

Read More..

Linja e parë dixhitale: Pse rezistenca dixhitale duhet të jetë një pjesë integrale e sigurisë evropiane

Lufta e Ukrainës është lufta e parë hibride, duke mjegulluar linjat midis kërcënimeve fizike dhe jo fizike. Çfarë roli do…

Read More..

Kush është Markus, zyrtari i lartë i BIA-s i afërt me presidentin serb që drejtuesi i bandës kriminale Darko Shariq e etiketon si ai që ‘mund të zgjidhë gjithçka’

Zyrtari i lartë i Agjencisë serbe për Siguri dhe Informim (BIA), Marko Parezanoviq përmendet në korrespondencën “Sky” të grupit kriminal…

Read More..

“Është e gjitha një gënjeshtër”: Rusët e bllokuar në universin paralel të propagandës së Putinit, por disa duan të shpëtojnë

Që nga pushtimi i Ukrainës një vit më parë dhe fillimi i luftës më të madhe në tokën evropiane që…

Read More..

Lufta e Ukrainës: Teoritë e konspiracionit viral pretendojnë se lufta ishte e rreme

Përvjetori i parë i pushtimit rus të Ukrainës ka shkaktuar një rritje të pretendimeve të rreme për luftën në mediat…

Read More..

“Meta” për anulimin e llogarive të rreme SNS: Synimi i audiencës vendase për të krijuar një perceptim të mbështetjes së gjerë për Vuçiqin

Kompania Meta tha se kishte anuluar tre “operacione të ndikimit të brendshëm” të lidhur me shtetin në Facebook në tremujorin…

Read More..