02.07.2022

POLITIKË

Strategjia e re e NATO-s: Rusia rreziku kryesor; Ftesë zyrtare Suedisë dhe Finlandës

Të mbledhur në takimin e nivelit të lartë në Madrid të Spanjës, udhëheqësit e NATO-s miratuan konceptin e ri strategjik…

Read More..

Biden: Shtetet e Bashkuara do të rrisin praninë ushtarake në Evropë

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të shtojnë forcat dhe pajisjet ushtarake në të…

Read More..

Turqia hap rrugën për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Turqia ra dakord të martën të heqë dorë nga kundërshtimi i saj ndaj anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO,…

Read More..

Takimi G-7 u jep fund punimeve, premton ndihma për Ukrainën

Udhëheqësit e demokracive më të pasura në botë kanë dalë me një qëndrim të bashkuar të martën për të mbështetur…

Read More..

Biden njofton krijimin e një partneriteti botëror për të sfiduar ndikimin e Kinës

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi të dielën në Gjermani fillimin e një partneriteti global mbi infrastrukturën që synon t’i kundërvihet…

Read More..

Shkatërrimi i fermave të Ukrainës nga Putin

Fermerët ukrainas si Anatolii Kulibaba nga Bilka kanw vwshtirwsi nga tragjedia pas pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë. Një…

Read More..

Ambasada e Rusisë në Afrikën Jugore, burim i propagandës ruse në rrjetet sociale

Propagnada ruse nuk është fenomen i ri. Është një fenomen i mirënjohur dhe shqetësues. Disa nga mënyrat që Kremlini përdor…

Read More..

Pas luftës në Ukrainë, zgjerimi i BE-së në plan të parë

Perspektiva evropiane e Ballkanit Perëndimor dhe e ardhmja e rajonit në Bashkimin Evropian u përsëritën qartë dhe pa mëdyshje gjatë…

Read More..

The New York Times: Vuçiqi si Putini – të dy po luajnë me ‘narrativën e viktimës’

Vitin e fundit, në Bosnjë dhe Hercegovinë nuk kanë të ndalur trazirat politike, grindjet dhe akuzat. Udhëheqësi serb i Bosnjës,…

Read More..

Kriza qeveritare në Bullgari dhe ‘lufta’ e saj me ndikimin rus

Në skenën politike në Bullgari ka pasur zhvillime gjatë kohëve të fundit. Kriza në koalicionin qeverisës, është një ndër temat…

Read More..

Smith: Serbia po e përgatit `recetën ruse` për serbët e Kosovës

Serbia është duke e përgatitur “recetën ruse”, ku minoritetin serb, që jeton në Kosovë, dëshiron ta paraqet si “popullatë e…

Read More..

McCaul: SHBA të japë gjithë mbështetjen e duhur që Ukraina të zmbrapsë forcat ruse

Kreu i republikanëve në Komisionin e Dhomës së Përfaqësuesve për Punët e Jashtme Michael McCaul thotë se Shtetet e Bashkuara…

Read More..

Abazovic për CNN: Gjithmonë ka pasur shumë ndikim negativ rus në Mal të Zi

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, tha se Qeveria e Malit të Zi po përpiqet në çdo mënyrë ta…

Read More..

Gjukanoviq: Përpjekja e Lavrovit është politizim i thjeshtë

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, i cili ndodhet në Stamboll, ka komentuar për Agjencinë Anadolija anulimin e vizitës…

Read More..

A ishte vizita e dështuar e Lavrovit në Serbi pjesë e propagandës ruse?

Për vizitën e Lavrovit në Serbi është dëgjuar edhe para shpalljes së vizitës zyrtare. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, pas njoftimit…

Read More..

DASH: Vendimi për të penguar udhëtimin e Lavrovit, pasqyron angazhimin për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse

Shtetet e Bashkuara thanë se vendimi i Bullgarisë, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut për të ndaluar avionin e…

Read More..

Vizita e Lavrov në Beograd e pasigurtë, Mali i Zi, Maqedonia veriore dhe Bullgaria ndaluan fluturimin e avionit rus

Vizita e ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov në Beograd, e planifikuar për sot, është e pasigurt, raportojnë mediat e…

Read More..

Njëqind ditë pas agresionit, Rusia kontrollon një të pestën e territorit të Ukrainës

Rusia, pas njëqind ditë agresioni kundër Ukrainës, ka kontroll mbi 20 për qind të territorit të vendit, pra gati 125…

Read More..

Drashkoviq: Serbia duhet të distancohet nga Putini, përndryshe do të jetë Siria ballkanike

Presidenti i Lëvizjes për Ripërtëritjen Serbe (SPO) dhe ish-kreu i diplomacisë së RFJ-së, Vuk Drashkoviq, ka thënë për N1 se…

Read More..

Escobar: Shpresoj se Serbia do të vendosë sanksione ndaj Rusisë pas formimit të qeverisë

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar tha se shpresonte se Serbia do t’i bashkohej vendeve…

Read More..

Stuart Peach: Rusia ka synime shkatërruese ndaj rajonit

“Pushtimi rus i Ukrainës është një akt barbar i paprovokuar dhe Mbretëria e Bashkuar qëndron në krah të rajonit të…

Read More..

Marrëveshja e Serbisë për gazin, Biserko: Pyetja është se çfarë është kërkuar në këmbim nga Rusia

Kryetarja e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se marrëveshja e Serbisë për gazin…

Read More..

Vuçiq vazhdon të ushqejë marrëdhënie të mira me Rusinë, duke marrë  në këmbim një çmim të ulët të gazit

Ndërsa lufta e Rusisë në Ukrainë hyri në muajin e saj të katërt, presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i cili refuzoi…

Read More..

McAllister: Putini dhe bashkëpunëtorët e tij janë kriminelë lufte dhe do të përgjigjen një ditë për këtë

Ndërhyrja e vendeve të huaja është një sfidë e madhe për Ballkanin Perëndimor, por edhe për shtetet anëtare të Bashkimit…

Read More..

Truss do të bëjë thirrje kundër “qasjes së butë” ndaj Rusisë

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, pritet të paralajmërojë kundër “qasjes së butë” ndaj presidentit rus, Vladimir Putin, në një…

Read More..

Von der Leyen akuzon Rusinë se po përdor furnizimet ushqimore si mjet lufte

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se Rusia po përdor si mjet lufte furnizimet ushqimore, teksa çmimet…

Read More..

Biden: SHBA mbështet fuqishëm anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Presidenti Joe Biden përshëndeti kërkesën zyrtare të Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n ndërsa udhëheqësit e vendeve evropiane…

Read More..

Osmani: Kosova dhe Mali i Zi kanë një rol kyç në ndalimin e synimeve të liga të Rusisë

“Marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi janë të shkëlqyera dhe shembullore, marrëdhëniet e hapjes dhe miqësisë, bashkëpunimi konfidencial ndërshtetëror.…

Read More..

SHBA siguron Ukrainën për mbështetjen e aleatëve

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken siguroi Ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba për mbështetjen e aleatëve për Ukrainën gjatë…

Read More..

Intervistë ekskluzive me eurodeputetin Lukas Mandl- Dezinformatat ruse kanë për qëllim të ndajnë dhe të dobësojnë Evropën

Eurodeputeti Lukas Mandl, në një intervistë eksluzive për The Geopost, ka folur rreth ndikimit rus në Ballkan dhe Evropë, pozicionimin…

Read More..

Blinken në Gjermani dhe Francë, ndërsa Finlanda kërkon anëtarësimin në NATO

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken po viziton Gjermaninë dhe Francën për të zhvilluar takime në NATO dhe për çështjet…

Read More..

Përshtatja e Ballkanit P. me politikën e jashtme të BE-së, “element qendror në rrugën evropiane”

Bashkimi Evropian u ka rikujtuar vendeve të Ballkanit Perëndimor se përshtatja e qëndrimeve të tyre me vendimet e BE-së në…

Read More..

Rusia ka porositur 174,000 pasaporta të reja diplomatike “në mashtrimin e dyshuar për të lejuar zyrtarët e lartë të Putinit, spiunët dhe bashkëshortët e tyre të anashkalojnë sanksionet dhe të depërtojnë në Perëndim”

Rusia ka porositur dhjetëra mijëra pasaporta të reja diplomatike në një mashtrim të dyshuar për të lejuar zyrtarët dhe spiunët,…

Read More..

Ministra, ushtarakë e kush jo ne paradën ruse në Beograd (▶︎ Video)

Për ta dëshmuar sa më shumë “vëllain e vogël”, në Beograd, është mbajtur një paradë në kujtim të 9 majit,…

Read More..

Kapitull i ri në sektorin e sigurisë së Malit të Zi, Kentera drejtor i ASK-së

Qeveria e pakicës në Mal të Zi ka shkarkuar sot (5 maj 2022) ish-drejtorin e Agjencisë Kombëtare të Sigurisë (ANB),…

Read More..

Analizë | Mediet proruse serbe janë gazi jashtë tubave, që po e djeg lirinë edhe përtej Ukrainës

Gënjeshtra ruse se virusi AIDS është prodhuar në laboratorët amerikanë, së pari ishte botuar në një gazetë indiane prosovjetike (proruse),…

Read More..

Hill: Nëse mendoni se Rusia mund ta ndihmojë Kosovën – e keni gabim

I sapoardhur në detyrën e ambasadorit të SHBA-së në Serbi, Christopher Hill vendosi që intervistën e  parë ta japë për…

Read More..

Pelosi takohet me Zelenskyn në Kiev

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Nancy Pelosi, ka bërë një vizitë të paparalajmëruar në Kiev, ku…

Read More..

Matthias Hartwig: Kosova s’është Donbas

Kosova i plotëson kriteret për të qenë shtet i pavarur, ndryshe nga rajonet separatiste të Ukrainës, Donjeck dhe Luhansk, thotë Matthias…

Read More..

Mali i Zi me qeveri të re, kryeministër Dritan Abazoviq

Dritan Abazoviq është kryeministri i ri i Malit të Zi. Qeveria e re e 43-të ka katër zëvendëskryeministra, 18 ministri…

Read More..

Vuçiq pas takimit me Donfridin “pa fjalë” për çështjen e vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë

Pas vizitës në Kosovë, delegacioni amerikan i kryesuar nga Ndihmës Sekretarja e Shtetit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për…

Read More..